Vůně jehličí

Stránky jsou tvořeny v prohlížeči IE v rozlišení 1280 x 960 Poslední aktualizace 16.září 2009

Aktuálně z Avalonu

Je nás míň než vloni..

Je nás míň než vloni - aneb proč ubývá trampů
Poslední dobou sem svědkem a někdy i účastníkem čím dál tím častějších diskuzí na téma proč nás tak ubývá a proč je tak málo „náctileté omladiny“.
Nic nového pod sluncem to není – tyhle řeči měli již prvorepublikoví trampové, a po nich i následující generace… No a teď je prostě vedeme my.
Bohužel, na rozdíl od dob minulých, kdy se sice řeči o pozvolné zkáze trampingu vedli, se navzdory těmto řečím po lesích toulalo velké množství mladých trampíků, kterým tyhle obavy „starochů“ byly docela fuk, protože právě prožívali svoje sny v partách kamarádů a kamarádek svojí krve.
Dneska je rozdíl v tom, ze řeči o „poslední generaci trampů“ sice nezevšedněli, ale ani v lesích moc trampské omladiny nepotkáváme. I na potlaších a dalších trampských akcích, začíná bejt docela div, když se objeví vyjukaný ksichtík (vzpomeňme si na svoje začátky kamarádi..) opatrně pozorující dění kolem sebe.
Kolik nových osad v poslední době vzniklo? Kdy vás naposledy překvapilo zvadlo na oheň, který měl ve svém názvu slovo – Zakládající, nebo alespoň První výroční.. ? Nic moc, co? Stále se to děje, ale že by to byla nějaká síla, to se říci nedá – věřte mi, že to vidím i v adresáři čtenářů Puchejře. Pokud přibývají čtenáři, většinou jsou to trampové, co už nějaké ty roky jezdí.. Žádný vyjukaný trampský zelenáč z T.O. Greenhorn. A o trampském časopisu, který by si vydávali „mlaďoši“ pro sebe (přece nebudou číst ty plky o zkáze trampingu, že jo?), jsem taky neslyšel..
Proč to tak asi je? Konec smyslu pro romantiku u nejmladší generace? Jsou pořád u počítače na netu? Asi ne..
Myslím si, že je to proto, že tramping prostě – moderně řečeno – není konkurence schopný obstát v boji se současnými moderními trendy trávení volného času v přírodě – jako je outdoor, adrenalinové sporty a další aktivity.
Proč myslíte kamarádi, že tomu tak je?

Tony A.

Žádné komentáře